
Prečo byť členom odborovej organizácie?
20.03.2017 11:45Prečo byť členom odborovej organizácie?
Čo sú vlastne „odbory“? Odbory – je to organizácia, ktorú tvoria zamestnanci v našej spoločnosti na základe dobrovoľného členstva a úlohou odborov je obhajovať práva a záujmy členov, zamestnancov a prispievať k rozvoju sociálnej súdržnosti. Hlavnými hodnotami odborov sú: sociálne partnerstvo, demokracia, otvorenosť a solidarita. Často sa na odbory prihliada ako na prežitok komunistického režimu, ale v skutočnosti u nás siaha história odborov ďaleko pred obdobie vládnutia komunistickej strany t.j. do II. polovice 19. St. a myšlienka odborového združovania bola totalitným režimom len zneužitá.
Ďalším faktom je, že sú odbory často akýmsi nástrojom alebo predĺženou rukou politických strán. V skutočnosti sú odbory nezávislým a nepolitickým občianskym združením, ktorého cieľom a zmyslom je ochrana hospodárskych a sociálnych záujmov zamestnancov. I napriek tomu, že odbory sami nevyvíjajú politickú činnosť, musia v rámci svojej činnosti, kde presadzujú záujmy a práva zamestnancov, komunikovať s vládnymi predstaviteľmi a s jednotlivými politickými stranami, čo z nich nevytvára politický subjekt.
Odbory, ako sociálny partner zamestnávateľa a zástupcovia zamestnancov, vyjednávajú pre nich kolektívnu zmluvu (KZ), tj. Zmluva, ktorá zaručuje zamestnancom výhody nad rámec platnej legislatívy, okrem iného stanovuje výšku mzdy, tvorbu a čerpanie sociálneho fondu, výšku odstupného a ďalších výhodnejších mzdových podmienok. Len cez kolektívnu zmluvu je možné dohodnúť ďalšiu dovolenku – v našom ponímaní – „dodatková dovolenka“, vyššie zmenové príplatky – príplatok za prácu v noci a za prácu v sobotu a v nedeľu. Zákon definuje iba mzdové zvýhodnenie za prácu v noci najmenej 20% minimálnej mzdy za každú hodinu nočnej práce, ale v KZ máme dohodnutú omnoho vyššiu sumu. Príplatok za prácu v So a Ne – zákon nedefinuje a ani nie je povinnosť zamestnávateľa takýto príplatok vyplácať. V našej spoločnosti každoročne vyjednávame o tomto príplatku a o jeho navýšení. Práca odborov smeruje i k zlepšeniu komunikácie a posilňovaniu vzájomne otvorených vzťahov medzi zamestnávateľom a zamestnancami. Preto odbory nemôžu byť vnímané ako niekto, kto brzdí ekonomický rozvoj zamestnávateľa. Je naopak skutočnosťou, že rozvinutý sociálny dialóg a kvalitná komunikácia medzi zamestnancami a zamestnávateľom, ich konštruktívne vzťahy postavené na sociálnom zmieri, smerujú k vyššej efektivite a produktivite práce. Ide o nástroj, ktorý zvyšuje konkurencieschopnosť a prosperitu zamestnávateľa.
Odbory vyjednávajú aj ďalšie mimoriadne mzdové zvýhodnenia, vianočný príplatok, výšku náhrady mzdy pri dočasnej pracovnej neschopnosti, výšku príplatku za všetky odpracované zmeny a iné bonusy prostredníctvom sociálneho fondu. Čerpanie sociálneho fondu je možno len po dohode s odborovou organizáciou.
Odbory pomáhajú členom aj v mimoriadnych situáciách, kedy sú postihnutí sociálnymi udalosťami ako napr.: dlhodobá pracovná neschopnosť, úmrtie, živelné pohromy a iné sociálne prípady. Odbory pomáhajú finančným príspevkom alebo darom aj pri: uzavretí manželstva, pri narodení dieťaťa alebo pri životnom jubileu. Deťom, ktoré navštevujú školy v prírode alebo detské rekreácie – taktiež odbory prispievajú rodičom.
Odbory vyjednávajú aj o výške odškodnenia pri pracovných úrazoch zamestnancov. Nie vždy sú úrazy s príčinou „12“ – momentálna indispozícia, nevoľnosť.... žiaľ, sú úrazy a závažné úrazy, pri ktorých je uvedená príčina „8“ – kedy si úraz spôsobil zamestnanec sám z nepozornosti, nedbanlivosti atď. Ak nastane situácia, že je príčina 8, Sociálna poisťovňa požiada zamestnávateľa o vyjadrenie – ako bude krátená – znížená výplata finančného dorovnania (straty na zárobku) mzdy postihnutému zamestnancovi. Vtedy nastupuje naša práca, kedy sa snažíme o čo najnižšie krátenie náhrady straty na zárobku. Už samotným úrazom a nemožnosťou chodiť do práce je zamestnanec postihnutý.
Odbory sú súčasťou zavádzania Politiky BOZP a plnenia pravidiel BOZP – vyjednávajú aj o tejto oblasti v KZ, ako aj pri riešení všetkých náležitostí týkajúcich sa BOZP. Odbory sú súčasťou Komisie BOZP, kde zástupcovia odborov tvoria väčšinu členov tejto komisie, menšinu tvoria zástupcovia zamestnávateľa – vyplýva to zo zákona. Jedine odbory sú oprávnené dať návrh zamestnávateľovi na vymenovanie „zástupcu zamestnancov pre bezpečnosť“ (ZZpB) a taktiež aj odvolanie ZZpB je v kompetencii odborov.
Odbory sa vyjadrujú aj k škodovým prípadom, ktoré spôsobia zamestnanci. Zákon ukladá zamestnávateľovi možnosť vymáhania náhrady škody, ktorú zamestnanec zamestnávateľovi spôsobí na jeho majetku až do výšky štvornásobku jeho priemerného zárobku. V niektorých prípadoch, kedy rozsah škody je vysoký, musíme pristúpiť aj k takto prísnemu vymáhaniu náhrady škody, ale v ostatných prípadoch sa vždy snažíme čo najviac zmierniť výšku náhrady škody.
Odbory hospodária s finančnými prostriedkami, ktoré získajú iba z členských príspevkov. Žiadny iný príjem odbory nemajú. Z rozpočtu odborovej organizácie prispievajú odbory svojim členom na rôzne kultúrne, športové a spoločenské aktivity, rekreácie atď.
Odbory sa pravidelne zúčastňujú spoločných rokovaní so zamestnávateľom, či je to hodnotenie výsledkov spoločnosti alebo prerokovanie nových investícií, ktoré spoločnosť v budúcnosti plánuje realizovať. Za tým účelom máme so zamestnávateľom uzavretú „Dohodu o výkone práv a povinnosti vyplývajúcich z legislatívy, Kolektívnej zmluvy a Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa“.
Odbory schvaľujú všetky zmeny týkajúce sa obsahu „Pracovného poriadku“, ktorý môže zamestnávateľ vydať len po dohode s odborovou organizáciou.
Odbory sú prítomné pri riešení stravovania zamestnancov – pripomienky, sťažnosti, jedálne lístky a dozor nad dodržiavaním noriem - gramáže jedál alebo hygienických noriem. Predsedníčka stravovacej komisie je naša členka Odborového výboru, podpredsedníčka základnej organizácie.
Odbory sa zúčastňujú šetrenia príčin pracovných úrazov, na každom pracovisku majú odbory svojich poverených zástupcov, ktorí sú oprávnení podpisovať „záznamy o úraze“, „hodnotenie rizika“ alebo sú to inšpektori BOZP, ktorí sú oprávnení podpisovať všetky zmeny v regulatívoch OOPP.
Odbory poskytujú svojim členom „Členský preukaz“ s logom „SPHERE“. Je to vernostný program, ktorý poskytuje členom možnosť nákupu za zľavnené ceny v tých obchodoch, ktoré sú týmto logom označené. Zľavy sa dajú získať od 3% až do 20%.
Odbory sa podieľajú na organizácii rôznych podujatí spoluorganizovaných so zamestnávateľom: zamestnanecký deň, súťaž vo varení guľáša, športový deň, vianočné trhy a taktiež spolurozhodujeme aj o balíčkoch pred Veľkonočnými sviatkami alebo pred Vianocami, čo zamestnancom poskytnúť.
Je len na nás všetkých, ako budeme hodnotiť prácu „odborov“ v našej spoločnosti. Všetkým sa vyhovieť nedá, ale bez odborov by zamestnanci nemali toľko výhod, benefitov, ako sa im dostáva v súčasnosti. Bez odborov by nebola uzavretá Kolektívna zmluva, jedine odbory môžu vyjednávať a dohodnúť KZ. Z toho vyplýva len jedna požiadavka – aby sme rozšírili naše rady členskej základne, pretože čím viac odborárov budeme združovať v našej odborovej organizácii, tým väčšiu váhu budeme mať pri presadzovaní nových návrhov a požiadaviek cez kolektívne vyjednávanie. Ak si to všetci uvedomíme, radi Vás vítame v našej ZO ECHOZ pri Duslo, a.s.
Ďakujeme za Vaše členstvo.
ZO ECHOZ pri Duslo, a.s.
—————